Zawody

Najważniejsze zawody profesjonalne

Mr. Olympia – zawody kulturystyczne odbywające się corocznie od 1965 roku. Są najbardziej prestiżowymi zawodami kulturystycznymi na świecie (uznawane za mistrzostwa świata zawodowców). Są organizowane przez International Federation of Body Builders (IFBB) – największą federację kulturystyczną na świecie. Jednym ze zwycięzców w konkursach Mr. Olympia był Arnold Schwarzenegger, który zdobywał główną nagrodę (statuetkę Eugena Sandowa i czek na kilkadziesiąt tysięcy dolarów) 7 razy w latach (1970-1975 i 1980). Do ich największych triumfatorów, obok Schwarzeneggera, zalicza się Amerykanów: Ronnie Colemana i Lee Haneya (każdy po 8 tytułów) oraz Brytyjczyka Doriana Yatesa (6 tytułów).

Arnold Classic – zawody dla kulturystów profesjonalnych rozgrywane corocznie w Columbus od 1989 roku pod koniec lutego lub na początku marca. Organizowane przez Arnolda Schwarzennegera (stąd jego imię w nazwie) są obecnie częścią multi-sportowej imprezy pod nazwą Arnold Sports Festival, w której rozgrywanych jest blisko 40 dyscyplin i konkurencji sportowych (głównie atletycznych) z udziałem dużej ilości zawodników i zawodniczek. Arnold Classic cieszą się wysoką renomą, ze względu na udział czołowych zawodników, których przyciągają wysokie nagrody (130 tys. dolarów za I miejsce, plus luksusowe nagrody rzeczowe w 2010 roku). Uważane są za najważniejsze po Mr. Olympia – mistrzostwach świata zawodowców – zawody w świecie profesjonalnej kulturystyki. Obecnie w ramach turnieju Arnold Classic są również rozgrywane konkursy dla kobiet: Ms. International, Fitness International i Figure International, a całość imprezy nosi nazwę Arnold Fitness Weekend. Mistrzostwa od 2009 troku mają edycję amatorską, w której z sukcesami startują polscy zawodnicy.

Mister International – międzynarodowy konkurs piękności dla mężczyzn rozgrywany od 2006 roku.

Night of Champions-Zawody kulturystyczne organizowane od 1978 roku w Nowym Jorku. Jedne z czołowych profesjonalnych kulturystycznych eventów. Pięciu najlepszych zawodników danego roku automatycznie kwalifikuje się do zawodów Mr. Olympia. W 2005 roku zmieniono nazwę z Night of Champions na New York Pro.

Ironman Pro Invitational – zawody kulturystyczne organizowane przez federację IFBB w Los Angeles (Kalifornia), w hrabstwach Pasadena i Redondo Beach, od roku 1990 do 2009.

Ironman Pro Invitational były organizowane w połowie lutego, jako pierwsze zawody danego roku. Pierwszych trzech zawodników (od 2006 roku – pierwsza piątka) kwalifikowało się do zawodów Mr. Olympia. W 2010 roku w kalendarzu imprez IFBB nie pojawiły się zawody Ironman Pro Invitational, co wzbudziło spore zainteresowanie, ponieważ były to jedne z najstarszych zawodów organizowanych przez federację IFBB na świecie. John Bialik wydał oświadczenie, iż zawody wstępnie zaplanowane na ten rok zostały bezterminowo przełożone. Od tamtego czasu zawody nie są organizowane.